Jak unieszkodliwić stres?

 
Stresujący tryb życia jest jednym z najczęściej występujących powodów zapadania na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, zarówno te poważniejsze, jak i mniej poważne. Trzeba więc zrobić wszystko, by zniwelować jego wpływ na organizm, przede wszystkim na psychikę, ponieważ może on zrobić wielkie spustoszenie w równowadze psychicznej człowieka, a wychodzenie na prostą na pewno nie będzie łatwe i w większości przypadków potrzeba wielu miesięcy intensywnej psychoterapii. Czasem nawet stres powoduje, że człowiek zapada na schorzenie, którego nie da się całkowicie usunąć. Są to przede wszystkim nerwice, które mają charakter przewlekły, zatem jeśli nie zrobi się wszystkiego, by mieć stres pod kontrolą, można nawet namieszać sobie w psychice na całe życie. Jak więc walczyć ze stresem?

Trudne ograniczanie

Każdy specjalista radzi, by starać się unikać stresu, ale gdyby było to możliwe, to pewnie nikt by go nie przeżywał. Rzadko można pozwolić sobie na przykład na luksus zmiany stresującej pracy na taką, w której można będzie poczuć się dobrze, a przecież większość stresujących sytuacji jest jeszcze bardziej nieunikniona, jak na przykład choroby własne czy bliskich albo tragiczne wydarzenia. Niektóre z tych sytuacji, nawet jeśli wydarzą się jednorazowo, mogą mieć długofalowy wpływ na organizm. Wydaje się więc, że jedynym, co można zrobić, jest staranie się unikania generowania konfliktów, które również negatywnie wpływają na samopoczucie, ale tylko pod warunkiem, że nie będzie to połączone z tłumieniem w sobie negatywnych emocji, gdyż to może być jeszcze gorsze i także mieć bardzo zły wpływ na psychikę. Warto więc kłótnie zastąpić spokojną rozmową o problemach czy też skorzystać z pomocy specjalisty, na przykład wybrać się na terapię dla par w przypadku kłopotów w związku.

Umiejętność radzenia sobie ze stresem

Jest to chyba najważniejsza kwestia związana z tym zagadnieniem. Żaden problem nie jest bardzo poważny kiedy człowiek wie, jak sobie z nim radzić. Sposób na rozładowanie stresu jest bardzo wiele, można to robić doraźnie albo w dłuższej perspektywie. Lepiej jednak unikać środków, które tak naprawdę nie rozwiązują problemu, a na dłuższą metę mogą je jeszcze generować. Środki te to na przykład preparaty uspokajające, które mogą uzależniać, używki czy wszelkie inne sposoby rozładowania napięcia, które z czasem mogą stać się jego przyczyną. Muszą to być zdrowe sposoby. Doraźnym sposobem na poradzenie sobie w stresującej sytuacji mogą być głębokie oddechy, akupresura, wybranie się na spacer, słuchanie wybranej muzyki czy stosowanie gadzetów – antystresów. Pomaga też picie melisy i innych ziół uspokajających W dłuższej perspektywie zaś doskonałe skutki daje sport, który łagodzi napięcie i powoduje wydzielanie endorfin, relaksujące zajęcia – spacery, pilates, zabawy z dziećmi czy ze zwierzętami (badania dowodzą, że osoby posiadające zwierzęta są mniej podatne na stres, a pomocne w radzeniu sobie z nim jest zwłaszcza ich głaskanie), a najskuteczniejsza jest joga oraz medytacje.